Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal čtyři nové velvyslance včetně papežského nuncia

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě přijal čtyři nové velvyslance. Své pověřovací listiny prezidentovi republiky odevzdali zástupci Gruzie, Lotyšska, Albánie a Vatikánu.

Velvyslanec Vatikánu se v diplomacii označuje jako papežský nuncius (od latinského nuntius – posel). Dosavadní Giuseppe Leanzu, který v Česku působil sedm let nahradí Charles Daniel Balvo. Hlavním úkolem nového nuncia bude výběr kandidátů na možného nástupce kardinála Dominika Duky v pozici pražského arcibiskupa. Duka letos dovršil 75 let, dosáhl tedy věku, po němž církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Jeho nástupce vybírá Vatikán, nuncius by měl papeži poskytnout několik návrhů možných kandidátů, o nichž získá informace v místě působení.

Gruzii bude nově zastupovat Mariam Rakviašviliová, která v minulosti podle gruzínských médií pracovala jako náměstkyně ministra pro evropskou a euroatlantickou integraci. V čele ambasády dosud stál velvyslanec Zaal Gogsadze.

Novým albánským velvyslancem se stal Ilirian Kuka, který nahradí dosavadního Riza Poda.

Lotyšsko bude mít novou velvyslankyni Guntu Pastoreovou, na pozici střídá Albertse Sarkanise. Podle webu lotyšského ministerstva zahraničních věcí Pastoreová pracuje pro diplomacii Lotyšska od roku 1994. Jako zástupkyně velvyslance byla v minulosti vyslána na ambasády do Dánska a Švédska. Mluví anglicky, švédsky a rusky.