Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Hradě starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2018. Poděkoval jim za jejich práci a vyjádřil přesvědčení, že úspěšné obce, ve kterých se dobře žije, nepostihuje vylidňování venkova. Připomněl, že sám na venkově deset let žil a za čtyři roky se tam zase vrátí.

Prezident v krátkém projevu srovnal svou zkušenost ze života na Vysočině s životem v paneláku v Praze. „Tak samozřejmě je pravda, že v těch velkých městech mají lidé asi lepší mzdy, ony jsou tam ovšem také vyšší ceny. Ale v těch panelákových domech, jak jsem se přesvědčil, neznáte ani souseda na patře, natož v domě samotném. A kromě toho nemáte téměř žádný kontakt s přírodou. Venkov má své krásy, kterých bychom si měli vážit,“ řekl.

Následně Zeman poblahopřál nejen vítězné obci Dolní Němčí, ale všem účastníkům za odvahu pustit se do této soutěže. „Jsem rád, že mohu blahopřát všem, kdo uspěli, ne jenom vítězi, obci Němčí, kde je mimo jiné i Baťova výroba obuvi. Jako výraz úcty vůči vítězi jsem si vzal boty, které byly v Němčí vyrobeny a které jsem nedávno obdržel. Nikoli tedy od Němčí, ale od svých přátel, abych nevypadal jako korupčník,“ poznamenal. Vyzdvihl také, že v oceněných obcích je bohatý spolkový život. „Najděte mi nějaké spolky v paneláku, já jsem žádný neviděl. I to je velká výhoda venkovského života.“

Soutěž letos vyhrála obec Dolní Němčí ve Zlínském kraji. Na druhém místě skončil Šumvald z Olomouckého kraje a na třetím Nový Kostel z Karlovarského kraje. Vesnice nejprve soutěží v krajských kolech, jejich vítězové poté putují do finále. Hodnotící komise tak vybírala ze 13 finalistů. Komise hodnotila například společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií či péči o veřejná prostranství a zeleň. O titul se ucházelo celkem 228 obcí. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice.