Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě Václava Klause, jednali o Vrběticích

Prezident Miloš Zeman se ve středu na Pražském hradě setkal se svým předchůdcem Václavem Klausem, který požádal o schůzku. Důvodem setkání je diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Ruskem kvůli výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Oba prezidenti se osobně setkali přibližně po roce.

Klaus před několika dny v souvislosti s kauzou kritizoval vládu, která podle něj jen zoufale hledá „vykonstruovaného strašáka“, který by lidi udržel ve strachu. „Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji,“ uvedl ve stručném prohlášení k aféře. 

„Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů,“ napsal exprezident dále. Kauza je podle Klause vystavěna na velmi měkkých a nepřesvědčivých datech, „navíc prezentovaných v přítmí kovidové hysterie“, která nahrává snadnému šíření dezinformací.

Klaus také napsal, že pokud by v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Donald Trump a byl by dnes prezidentem, kauza Vrbětice by podle něj nenastala.

Miloš Zeman zatím současnou eskalaci česko-ruských vztahů komentoval jen prostřednictvím svého mluvčího. Osobně se má vyjádřit v neděli, což je podle mnohých opozičních politiků či komentátorů vzhledem k vyhrocenosti situace pozdě.