Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě barmskou vůdkyni a někdejší disidentku Su Ťij

Barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij dnes zahájila poslední den návštěvy České republiky. Ráno absolvovala pracovní snídani s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a poté se zúčastnila česko-barmského podnikatelského fóra. Odpoledne pak Su Ťij na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zeman.

S prezidentem Su Ťij jednala zhruba půl hodiny, disidentka a bojovnice za lidská práva tak mohla poznat druhého z nástupců svého přítele, zesnulého Václava Havla. Právě on ji v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu míru. Se Zemanem Su Ťij vzpomínala na prvního českého prezidenta, hovořili ale také o ekonomické spolupráci a dodržování lidských práv v Barmě.

Podle loňské zprávy vyšetřovatele OSN v převážně buddhistické Barmě pokračovala genocida muslimské menšiny Rohingů a barmská vláda dávala najevo, že zájem o vybudování fungující demokracie nemá. Situaci kritizovaly i další mezinárodní organizace. Podle Su Ťij její země s některými usneseními OSN ale nesouhlasí.

Podnikatelské fórum navazuje na akce, které se na podporu česko-barmských obchodních a ekonomických vztahů konaly v uplynulých letech v Barmě a Praze. Na dnešním setkání vystoupil vedle Su Ťij a ministra Petříčka také ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO), se kterým barmská politička jednala už v pondělí.

Babiš, v projevu na podnikatelském fóru ocenil každoroční růst vzájemného obchodu. Poznamenal ale, že z pohledu Česka by byl rád, aby byla obchodní výměna více vyrovnaná. Zatímco český export podle něj vloni klesl o 23 procent, barmský naopak stoupl o 66 procent. „Barma odvedla mnohem lepší práci,“ zhodnotil premiér.