Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Jak informoval mluvčí Jiří Ovčáček, Zeman prý podpořil uvolnění vízových restrikcí pro běloruské studenty a zkritizoval odsouzení politických vězňů v Bělorusku. Podpořil také vytvoření běloruského domu v Praze. 

“Pan prezident potvrdil, že ČR stojí za nezávislým Běloruskem, a to nikoli pouze slovy, ale i činy,” uvedl Ovčáček. “Podporujeme mimo jiné vytvoření ‘Běloruského domu v Praze’, prostoru využívaného nejen běloruskou politickou emigrací, ale také představiteli nezávislé občanské společnosti a běloruské komunity žijící v ČR,” dodal mluvčí. 

S Cichanouskou Zeman mluvil i o válce na Ukrajině a situaci v Bělorusku. Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení, Západ verdikt odsoudil. Pronásledování politické opozice kritizoval i prezident Cichanouské také podle Ovčáčka popřál „pevnou vůli a odhodlání v prosazování svobodného a skutečně nezávislého Běloruska“.

Po schůzce na Hradě se Cichanouská setkala také s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). “Na Ukrajině už třetí měsíc zuří krvavá válka. Přes to – nebo spíš právě proto – nesmíme zapomínat i na podporu běloruských demokratických sil. Ty ustavičně čelí velice tvrdé represi ze strany kremlofilního diktátora Lukašenka. Svjatlana Cichanouská je obdivuhodná dáma statečně usilující o lepší budoucnost své rodné země, kterou byla nucena opustit. Podle jejích slov tamní režim nepodporuje 85 procent běloruské společnosti,” uvedla bezprostředně po schůzce Pekarová Adamová.