Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijme maďarského premiéra Viktora Orbána na zámku v Lánech

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek navštíví Prahu, v plánu má setkání se všemi vrcholnými ústavními činiteli České republiky. Dopoledne se v Kramářově vile setká s premiérem Andrejem Babišem a následně i s šéfy obou parlamentních komor, Radkem Vondráčkem (ANO) a Jaroslavem Kuberou (ODS). Odpoledne pak přijme maďarského premiéra prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech.

Viktora Orbána bude doprovázet ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó, ministr obrany Tibor Benkö a ministr bez portfeje Gergely Gulyás. Orbán by se měl během své návštěvy setkat i s kardinálem Dominikem Dukou.

Premiér Babiš pozval Orbána na pracovní oběd v Hrzánském paláci. „Tématy jednání bude bezpečnost a obrana a spolupráce v rámci visegrádské skupiny. V oblasti evropských záležitostí budou mluvit mimo jiné o otázce migrace, novém víceletém finančním rámci i volbách do Evropského parlamentu,“ uvedl tiskový odbor úřadu vlády.

Po obědě maďarského premiéra přijme předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Schůzky se zúčastní i ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), se svým protějškem budou hovořit především o spolupráci obou zemí v rámci Evropské unie.

Odpoledne má pak Orbán vyhrazené návštěvě prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Budou jednat o bilaterálních vztazích včetně hospodářské spolupráce i o evropské politice.

Zeman se s Orbánem setkal naposledy počátkem listopadu v Šanghaji. „Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ prohlásil tehdy český prezident.