Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman příští týden přijme vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou

Na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila do Česka příští týden přijede vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouskou. Kromě setkání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem je v plánu i schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. Cichanouská bude v Česku od 7. do 10. června. 

S předsedou Senátu Vystrčilem se Cichanouská sejde v pondělí, se prezidentem Zemanem a premiérem Babišem v úterý. Ve středu pak v rámci schůze horní komory vystoupí s projevem, oznámila senátní tisková mluvčí Sue Nguyen. V týž den odpoledne se Cichanouská sejde s ministrem zahraničí Kulhánkem. 

Premiér Babiš loni v září oficiální schůzku s Cichanouskou na summitu předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky odmítl. Svůj nesouhlasný postoj zdůvodnil tím, že nechce udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem a nahrál by běloruské propagandě.

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Nedlouho po prezidentských volbách Cichanouská odjela do zahraničí, aby se vyhnula zatčení.

V Bělorusku je Cichanouská stíhaná na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Hrozí jí od tří do pěti let odnětí svobody.