Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přivítal na Hradě chorvatskou prezidentku Kitarovičovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přivítal chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou. Mezi hlavní témata jednání patřilo rozvíjení vzájemného obchodu, turistika a integrace západního Balkánu do euroatlantických struktur. Kitarovičová jednala také s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). V České republice se zdrží do pátku.

Chorvatská prezidentka na následné tiskové konferenci přiznala, že Praha je jedním z jejích nejoblíbenějších měst. Vztahy mezi zeměmi považuje za výborné, nejsou mezi nimi žádné otevřené otázky, poznamenala. Zeman se Kitarovičovou bavil mimo jiné o spolupráci s Čínou a oba se shodli na tom, že vztahy mezi státy mají být založeny na rovnoprávnosti a vzájemných výhodách. Podle Kitarovičové jsou důležité vztahy se všemi zeměmi, tedy i s Čínou. Čína má zájem se podílet například na rozvoji přístavu v Rijece nebo železničního propojení mezi Rijekou a Budapeští, uvedla prezidentka.

Český prezident ocenil, že za posledních pět let vzrostla obchodní výměna mezi ČR a Chorvatskem o 50 procent, a také to, že téměř milion českých turistů každoročně Chorvatsko navštěvuje. „Ani jedna strana nemá zájem na tom sdílet jakousi špionomanii nebo hysterii, která se projevuje například v kauze počítačové firmy Huawei a podobně,“ dodal Zeman. Podotkl také, že Kitarovičová je jediným politikem, v jehož přítomnosti se neodvažuje kouřit.

Česko a Chorvatsko mají podle Kitarovičové společné zájmy v Evropské unii. Byla by ráda, kdyby se jedno setkání středoevropských zemí uskutečnilo v Chorvatsku. „Abychom využili všechny příležitosti k rozvoji ve střední Evropě,“ uvedla. Doufá, že příště bude možné uspořádat také hospodářské fórum. Zeman již dříve slíbil účast na červnovém summitu takzvaného Trojmoří ve Slovinsku. Mluvit na něm bude o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Opět by se tam měl setkat s Kitarovičovou, která by jej také ráda brzy pozvala do Chorvatska.

Závěrečnou část svého projevu přečetla chorvatská prezidentka v češtině a poděkovala Čechům mimo jiné za to, že Chorvatsko berou jako destinaci pro dovolené.