Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman promluvil k národu, v poselství naděje vyzval k ohleduplnosti a laskavosti

Prezident Miloš Zeman se ve včerejším projevu k národu vyjádřil k aktuální situaci kolem pandemie koronaviru SARS CoV-2. Zeman vyzval občany k odvaze a vzájemné pomoci, poukázal také na první uzdravené. Zároveň však dodal, že v nejbližších dnech nelze vyloučit ani první smrtelné případy.

„Chtěl bych vás proto vyzvat, abyste se vyhnuli dvěma extrémům. Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády. Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze,“ řekl prezident.

V další části projevu prezident poděkoval Číně za přednostní dodání ochranných pomůcek. „Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků. Poslali jsme sedm letadel Travel Service do Číny. Pokud jsem správně informován, první dodávka testovacích přípravků již dorazila do České republiky a k dispozici je i letadlo Ruslan, velkokapacitní letadlo, které tuto pomoc bude zajišťovat v budoucnosti,“ ubezpečil Zeman.

V závěru poměrně krátké řeči prezident také ocenil pomoc dobrovolníků napříč republikou. „Nesmírně vítám spontánní aktivity dobrovolníků, kteří se sdružují, aby pomohli svým spoluobčanům, ať už jde o pomoc důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat, případně pomoc mediků v nemocnicích a podobně. Dokonce i herci, z nichž někteří si stěžovali, že nemají kšefty, by udělali lépe, kdyby například navštívili domovy důchodců a přinesli tam trochu radosti.“

„Vážení a milí přátelé, co říci na závěr. Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost. Děkuji vám za vaši pozornost a na shledanou v lepších časech,“ rozloučila se hlava státu.