Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman rozhodně abdikaci neplánuje, uvedl v rozhovoru mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman chce dokončit svůj řádný mandát a rozhodně nemá v plánu abdikaci, uvedl v rozhovoru pro Z Radio jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava států má podle něj stále na čem pracovat a nadto nechce zklamat občany, kteří mu ve volbách dali svůj hlas. Po skončení úřadu ale rozhodně plánuje odpočinek a četbu ve svém nově postaveném bungalovu v Lánech. 

„Prezident Miloš Zeman získal mandát díky občanům České republiky, stále je na čem pracovat a myslím si, že vláda na Pražském hradě bude potřebovat partnera,“ uvedl Ovčáček v pořadu Interview Martina Kováře. Stejně jako během minulé vlády Andreje Babiše (ANO), i tentokrát prezident počítá s pravidelnými měsíčními schůzkami s premiérem, t.č. Petrem Fialou (ODS). 

Podle Jiřího Ovčáčka jsou naplánované schůzky mezi premiérem a prezidentem velice užitečné. „Pan prezident výsledek voleb a dohodu politických stran respektuje, důležité je si také uvědomit, že premiér Petr Fiala pro pana prezidenta není neznámou osobností, nějaký čas se znají a kontakt spolu mají už navázaný. V pana premiéra vkládá důvěru.“ Tu podle mluvčího ukázal mimo jiné i tím, že jmenoval Jana Lipavského z České pirátské strany ministrem zahraničních věcí. 

V rozhovoru nechybělo ani téma koronaviru a prezidentova výzva ve vánočním poselství, aby se lidé nechali očkovat. „Kdyby stanovisko pana prezidenta podpořilo byť jen jednoho člověka, bude to jedině dobře. Bavíme se zde o lidském zdraví. Kdyby se méně křičelo, vrátili bychom se do racionální debaty a neměli bychom potíže, že se někdo nechce očkovat a věří dezinformacím,“ shrnul Ovčáček.