Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman s dcerou Kateřinou předal Klokánkům šek na 1,5 milionu korun

Prezident Miloš Zeman a jeho dcera Kateřina předali dnes na Pražském hradě Fondu ohrožených dětí (FOD) pro jeho klokánky 1,5 milionu korun. Symbolický šek převzala šéfka fondu Hana Kupková. Podle ní se peníze využijí na uhrazení potřeb dětí, předání se tentokrát uskutečnilo kvůli koronavirové epidemii bez nich. Hlava státu přispívá klokánkům pravidelně několik let.

Jde o výtěžek z Nadačního fondu Miloše Zemana. Od roku 2015 věnoval prezident republiky ve prospěch Klokánků celkem 13 900 000 Kč,“ uvedl na twitteru v úterý hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Naposledy Zeman předal předsedkyni Fondu ohrožených dětí Hance Kupkové letos 8. ledna, tedy ještě před začátkem koronakrize, šek na 2 miliony korun. 

Fond založil Zeman v roce 2013, kdy oznámil, že bude sloužit ke snížení státního dluhu. O dva roky později změnil fond svůj účel a začal podporovat nestátní zařízení poskytující dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči.

„Pomoc slovy je sice krásná, ale někdy pokrytecká. Zatímco pomoc činy je užitečná,“ řekl při předávání Zeman. Uvedl, že se s klokánky seznámil před lety při takzvané kuřimské kauze. V květnu 2007 policie zadržela ženu, která byla podezřelá z týrání svých dvou synů. Chlapci skončili v klokánku. „Nu a dospěl jsem k názoru, že máme-li vyrvat ze spárů různých sektářů děti, které si zaslouží lepší život, tak je dobré podporovat instituci, která je k tomu určená,“ dodal prezident.