Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman s manželkou Ivanou odletěl na dvoudenní návštěvu Rakouska

Prezident Miloš Zeman dnes před polednem odletěl spolu s manželkou Ivanou na dvoudenní návštěvu Rakouska. Setkat se má s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. V plánu je také soukromé setkání obou prezidentských párů. Cesta se měla původně uskutečnit už loni v listopadu, kvůli pandemii koronaviru však byla dvakrát odložena.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka bude hlavním tématem jednání obou prezidentů “postcovidová” spolupráce. Debatovat mohou také o blížícím se českém předsednictví Evropské unii nebo o západním Balkánu. Podle Jindráka má být setkání i symbolem, že spolu obě země komunikují.

Český prezidentský pár přijede do Hofburgu ve čtvrtek hodinu před polednem. Následuje soukromé setkání prvních párů a jednání prezidentů, které je naplánováno asi na 30 minut. Po tiskové konferenci se oba prezidenti opět setkají na obědě. Zeman se poté vrátí zpět do Prahy.

Jedná se o Zemanovu první zahraničí cestu od té doby, co v polovině dubna oznámil, že začne kvůli onemocnění nohou používat vozík. Naposledy byl v únoru ještě bez vozíku na summitu visegrádské čtyřky v Polsku. Další cesta je naplánována na 14. června, kdy má prezident Zeman zastupovat Českou republiku na summitu NATO v Bruselu.