Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman s premiérem Fialou se účastní jednání východních zemí NATO k Ukrajině

V polské Varšavě právě probíhá prezidentský summit zemí tzv. skupiny B9, což jsou členské země Severoatlantické aliance (NATO) ze střední a východní Evropy. Tématem jednání je situace na Ukrajině, prezident Zeman proto přizval k účasti i premiéra Petra Fialu (ODS). Oba se jednání účastní formou videokonference. 

„Smyslem je demonstrovat jednotu členských zemí NATO na východním a jižním křídle,” uvedl k summitu B9 ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Dodal, že schůzka se uskuteční z iniciativy polského prezidenta Andrzeje Dudy a je reakcí na poslední vývoj na Ukrajině. Výsledkem jednání by mělo být společné prohlášení prezidentů. Očekává se také rozhodnutí o dalším vojenském posílení východního křídla Aliance.

Řada západních zemí již deklarovala, že je připravena do Pobaltí, Polska, na Slovensko nebo do Rumunska vyslat mimořádně další vojenské síly pro odstrašení Ruska. V nejvyšší pohotovosti je již několik dní přes 100 aliančních stíhaček a NATO také zvýšilo pohotovost pro síly rychlé reakce. V Litvě už také ve čtvrtek přistálo 8 amerických bitevních vrtulníků AH-64 Apache. Nad Slovenskem v pátek rovněž dnes přelétaly americké vrtulníky Apache a Blackhawk. 

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes uvedla, že předloží vládě návrh, podle něhož bude možné vyslat české vojenské pohotovostní síly kamkoli na území NATO. Česko je podle ní připraveno vyslat celkem 580 vojáků do aliančních sil velmi rychlé reakce na východním křídle NATO. „Pokud nezastavíme Putina teď, můžeme i my čelit ruské rozpínavosti,“ prohlásila.