Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se chystá do Bratislavy, zítra proběhne summit zemí Visegrádské čtyřky

Prezident Miloš Zeman se chystá na zahraniční cestu do Bratislavy, kde v úterý proběhne prezidentský summit zemí Visegrádské čtyřky (V4). Hlavními tématy bude bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině, energetická krize, přechod na zelenou ekonomiku a hledání společných evropských řešení.

Společné schůzky hlav čtyř středoevropských států se konají na podzim v té zemi, která uskupení V4 právě předsedá. Úterní jednání prezidentů bude první svého druhu od vojenské invaze Ruska na Ukrajinu. Schůzka prezidentů zemí V4 bude rozdělena na dvě plenární jednání. 

Pro Miloše Zemana to bude jedna z posledních zahraničních cest, neboť mu jeho zdravotní stav nedovoluje cestování letadlem. Na Slovensko proto poletí vrtulníkem. V březnu totiž opouští Hrad a na příští prezidentské schůzce V4 by tak měl za ČR vystupovat jeho nástupce. Naopak pro maďarskou Katalin Novákovou to bude premiéra, ta totiž do vedení státu nastoupila v květnu tohoto roku.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině nevystupuje V4 jednotně. Zatímco Česko, Polsko a Slovensko se řadí k zemím, které Kyjevu vyčlenily i vojenskou pomoc, Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Budapešť se rovněž kriticky vyjádřila vůči protiruským sankcím.