Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se chystá počtvrté do Číny, chce podpořit ekonomickou diplomacii

Prezident Miloš Zeman se na začátku listopadu zúčastní mezinárodního veletrhu China International Import Expo v Šanghaji. Na veletrhu, ktrerý se věnuje dovozu do Číny se Zeman setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Prezidenta tentokrát doprovodí i čtveřice členů vlády a početná podnikatelská delegace. Zeman bude jednat i s primátorem Šanghaje a místními politiky.

Společně se Zemanem míří do Číny ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Kromě jednání obou prezidentů, u kterého budou přítomní, mají vlastní program.

Česká republika a české firmy budou mít na veletrhu China International Import Expo pro svou prezentaci k dispozici plochu kolem 590 metrů čtverečních. Národní expozice bude prezentovat český průmysl s důrazem na obory, ve kterých Česko vyniká. Prezident Zeman podle agentury CzechTrade plánuje osobně provést čínského prezidenta Si Ťin-pchinga českou expozicí. Součástí programu bude i ochutnávka tradiční české gastronomie z restaurace Krajánek, která sídlí v Šanghaji.

„Na expozici budou mimo jiné exponáty ze skláren Moser a Rückl Crystal, modely automobilek Škoda a Tatra Trucks nebo klavír společnosti Petrof. Dále budou zastoupeny i segmenty hraček, letectví a potravinářství,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. V podnikatelské delegaci budou kromě jiných i zástupci Škody Auto, výrobce dopravního letounu L-410 z Kunovic, společnosti Zetor či reprezentanti firmy Tatra.