Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se k vyhoštění ruských diplomatů vyjádří příští neděli

Od sobotního večera, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) na základě informací tajných služeb na mimořádné tiskové konferenci informoval o zapojení ruských zpravodajců do výbuchů ve Vrběticích, z Pražského hradu je slyšet jen významné ticho. Ač prý mělo dramatické oznámení premiéra Babiše posvěcení prezidenta, Miloš Zeman zatím vůbec nevyjádřil. Jeho mluvčí vzkázal, že prezident bude situaci komentovat příští neděli. 

„Širší vyjádření zazní v neděli 25. dubna v pořadu Partie,“ uvedl Ovčáček. V sobotu po zveřejnění informací mluvčí na twitteru uvedl, že Zemana o případu informoval premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti,“ dodal. Babiš novinářům řekl, že Zeman ve věci vládě vyjádřil absolutní podporu. 

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sobotu uvedla, že „v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti“ pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé, exploze si vyžádaly evakuace obyvatel z okolí. Některá média uvedla, že munice ze skladů měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie. Munice uloženou v dalších skladech pověřené složky z Vrbětic odvezly.