Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se kvůli H-Systému sejde s předsedou Ústavního i Nejvyššího soudu

Hlavní kauzou tohoto týdne je bezesporu případ bytové výstavby z 90. let H-Systém a rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že obyvatelé domů v Horoměřicích u Prahy přijdou o svůj majetek a musí se do měsíce vystěhovat. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin.

Rozsudek Nejvyššího soudu vyvolal reakce mnoha ústavních činitelů. Prezident Miloš Zeman ihned po jeho zveřejnění prostřednictvím mluvčího prohlásil, že má spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD a některými dalšími „pochyby o kvalitě a lidskosti soudů“.

Dnes mluvčí Jiří Ovčáček informoval o to, že prezident Zeman si na Hrad pozval předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala za účelem konzultace kauzy H-Systém. Setkání by se mělo uskutečnit příští týden v úterý.

Předseda Nejvyššího soudu Šámal oznámil, že se ke konkrétním případům nemůže vyjadřovat. „Bylo by v rozporu se zásadou nezávislosti soudů a soudců, kdyby do rozhodování ve věci H-Systemu zasahoval předseda soudu jakýmkoli způsobem jako orgán státní správy Nejvyššího soudu,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček. Úterní schůzku na Hradě mluvčí potvrdil, nicméně podotkl, že Šámala pozval kancléř Pražského hradu Vratislav Mynář a při projednávání termínu nezaznělo, že by se měla týkat kauzy H-Systém.

Předseda Ústavního soudu Rychetský byl na informace podobně skoupý. Pozvání na Hrad potvrdil s tím, že netuší, o čem se bude jednat. Dále nechtěl celou věc komentovat.

Poškozeným členům družstva Svatopluk, které organizovalo dostavbu rozestavěných domů po krachu H-Systému zbývá po rozhodnutí Nejvyššího soudu už jen jediná možnost, jak se domoci svých práv. Takovým prostředkem je ústavní stížnost, o které by mohl rozhodovat na Ústavním soudě právě Pavel Rychetský.

Podle experta na ústavní právo Jana Kysely je schůzka prezidenta s vrcholnými představiteli soudnictví vhodná za předpokladu, že s nimi chce mluvit například o organizaci soudnictví či o personálním obsazení soudů. Pokud si ale prezident pozve předsedy soudů kvůli konkrétní kauze, považuje to Kysela za mimořádně nešťastné. „Protože o čem si s nimi asi bude povídat? Proč to ti jedni patrně špatně rozhodli a jak to ti druzí mají dobře rozhodnout? To má být smysl té schůzky?“