Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se na dálku zúčastní jednání východního křídla NATO k Ukrajině

V pátek se v polské Varšavě uskuteční summit devíti středoevropských a východoevropských členských zemí NATO, takzvané skupiny B9, k projednání situace na Ukrajině. Český prezident Miloš Zeman se summitu zúčastní formou videokonference. Součástí skupiny B9 je kromě České republiky také Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko. 

Šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák uvedl, že schůzka se uskuteční z iniciativy polského prezidenta Andrzeje Dudy a je reakcí na poslední vývoj na Ukrajině. „Smyslem je demonstrovat jednotu členských zemí NATO na východním a jižním křídle,“ vysvětlil. Výsledkem by mělo pravděpodobně být společné prohlášení prezidentů.

Prezident se doposud k situaci na Ukrajině vyjadřoval jen velmi stručně. Dříve tvrdil, že Rusové nejsou blázni, aby útočili na Ukrajinu, což by jim nepřineslo žádný zisk. Zpravodajské informace o chystané invazi označil za „blamáž” amerických tajných služeb.

Po včerejším vstupu ruských vojsk na svrchované území Ukrajiny Zeman pouze konstatoval, že krok Moskvy „zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení”.