Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se nakonec nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě, která se uskuteční u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války 24. června. Důvodem jsou opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Prezidenta neúčast mrzí, ale jako svého „osobního zástupce“ pověřil českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku.

„Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvedl tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Pan prezident pověřil zastupováním velvyslance České republiky v Ruské federaci, a to jako svého osobního zástupce,“ dodal.

Přehlídka se měla původně konat 9. května, tak jako každý rok. Kvůli šíření covidu-19 ji ale ruský prezident Vladimir Putin odložil. Zeman měl v plánu se původního termínu zúčastnit. Poté, co byla prohlídka odložena, potvrdil účast i na náhradním datu. Nakonec se ale do Moskvy nevypraví vůbec.

Pořadatelé už dříve oznámili, že zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě. Je možné, že i tento požadavek hrál při prezidentově rozhodování svou roli.