Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se nezúčastní pohřbu Alžběty II., do Londýna vyšle premiéra Fialu

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu radia Frekvence 1 oznámil, že za Českou republiku se pohřbu britské královny Alžběty II. zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Zeman ho o to požádal z toho důvodu, že mu kvůli zavedení vyživovací sondy do žaludku zakázali lékaři létat. Kvůli zákazu létání hlava státu přijde i o další zahraniční cesty, například rozlučkovou návštěvu Izraele. 

„Poprosil jsem Petra Fialu, aby se toho zúčastnil. Mně zakázali lékaři létat, protože mám díru v břiše kvůli sondě. Petr Fiala souhlasil, takže jsem mu poděkoval a řekl jsem mu, že mu to oplatím,“ uvedl Zeman.

Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek v odpoledních hodinách na zámku Balmoral ve Skotsku. Následníkem trůnu se stal král Karel III., nejstarší syn královny. Zeman vzpomínal, že se s královnou setkal několikrát. Nejprve, když ji do Česka pozval tehdejší prezident Václav Havel, následně také například v Buckinghamském paláci. V Británii je podle něj královna zobrazením a ztělesněním mnohasetleté tradice. 

„Ten symbol obrovské kontinuity dějin je něco, co dává královně bez ohledu na formální kompetence nesmírně vlivnou pozici,“ řekl prezident. „Je to něco podobného, jako kdyby nám vládli Přemyslovci, nebo alespoň Lucemburci, o Habsurcích bych raději nemluvil,“ poznamenal Zeman.

Státní pohřeb zažila Británie naposledy v roce 1965, kdy se loučila s několikanásobným ministerským předsedou Winstonem Churchillem. To, že se pohřbu plánují zúčastnit, už avizovali mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.