
Prezident Zeman se nezúčastnil akcí k 17. listopadu, jeho kytici někdo vyhodil do koše
Prezident Miloš Zeman se v sobotu 17. listopadu veřejně nezúčastnil žádných pietních ani oslavných akcí. Svou neúčast na připomínkách studentských protestů proti komunistickému a nacistickému režimu z let 1939 a 1989 zdůvodnil tím, že společnost se podle něj soustředí na jeden konkrétní den a nic dalšího ji nezajímá.
Zástupci prezidentské kanceláře nicméně přinesli k památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě symbolický věnec s prezidentskou stuhou. Stejně tak učinil v noci před cestou do Švýcarska Andrej Babiš a brzy ráno také Tomio Okamura.
Během ranních hodin ale skupina aktivistů věnce přímo před televizní kamerou vyhodila do odpadkového koše. K vyhození květin se před kamerou TV Prima přihlásila skupina Kaputin. Zástupce skupiny Otakar van Gemund televizi Prima sdělil: „Bojujeme za demokracii a myslíme si, že je neslučitelné s naší demokracií, aby tady lidé jako Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu. Ten má být symbolem naší demokracie a tito pánové se podle pravidel demokracie nechovají,“ řekl.
Neúcta k položeným věncům rozzuřila prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Fašistická lůza utržená ze řetězu. Zničila a pošlapala státní svátek 17. listopadu. Plivla na památku studentů, kteří chtěli demokracii a svobodu,“ kritizoval Ovčáček na Twitteru. „Úkol na rok 2019 pro všechny slušné lidi: Musíme vyrvat oslavy 17. listopadu z rukou fanatiků a vrátit je zpátky normálním občanům. Cílem je, aby se 30. výročí nezvrhlo v nenávistnou akci připomínající Vítězný únor,“ přeje si Ovčáček pro příští rok.
Prezident letos nevystoupil ani 21. srpna k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, za což si vysloužil kritiku. Podle něj by k výročí měli mluvit jen ti, kteří byli touto okupací postiženi. Tehdy jeho postoj odůvodnil mluvčí Jiří Ovčáček následovně: „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce i z vysoké školy. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní.“
Zeman odmítl také koncem září vystoupit k 80. výročí mnichovské dohody a stejně tak se zachová i 15. března příštího roku, kdy si země připomene 80 let od počátku okupace nacistickým Německem.