Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se opět opřel do České televize, přál by si změnu vedení

Prezident Miloš Zeman nikdy nebyl velkým příznivcem České televize. V diskusním pořadu na TV Barrandov uvedl, že by si velmi přál, aby v ČT došlo ke změně vedení. Českou televizi dlouhodobě kritizuje i prostřednictvím svého mluvčího, krom jiného mu vadí především koncesionářské poplatky. Ředitel televize Petr Dvořák řekl, že jde o „pokračování účelových tlaků prezidenta Zemana“.

„Tady s tím musíme něco dělat, ne jenom to kritizovat a jedna z cest, jak s tím něco dělat, spočívá ve dvojím zamítnutí zprávy o hospodaření České televize. To už se ostatně jednou stalo. V takovém případě dochází k personálním změnám v ČT a já bych si samozřejmě tyto změny velice přál, i když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit. To mohou ovlivnit pouze poslanci, pokud dvakrát tu zprávu o hospodaření zamítnou. Tak uvidíme, jestli to udělají,“ uvedl Zeman.

Česká televize je totiž ze zákona povinna každý rok předložit Sněmovně výroční zprávu o hospodaření a poslanci ji musí schválit. Pokud by ji ani napodruhé neschválili, mohou odvolat Radu České televize.

Koncesionářské poplatky by prezident nejraději zrušil, neboť podle něj televize neplní svou veřejnoprávní funkci dobře. „Aby byla stejná startovací čára mezi jednotlivými televizními stanicemi, pak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný. ČT by neměla být hlásnou troubou jakékoliv politické strany, např. TOP 09. A měla by přinášet objektivní a vyvážené zpravodajství, což podle názoru většiny lidí nečiní,“ uvedl. Neodpustil si ani rýpnutí do kvality obsahu ČT: „Můj osobní názor zní, že Česká televize neplní svou veřejnoprávní funkci, ale stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí.“

Ředitel televize Petr Dvořák svou práci a Českou televizi pochopitelně hájí a domnívá se, že účelem těchto tlaků je ovládnutí média veřejné služby částí politické moci. Dvořák před takovým scénářem již opakovaně v minulosti varoval. „Česká televize není jen zpravodajství a sportovní zprávy, ale je to kulturní instituce, jako jediná tvoří pro děti, vyrábí dokumenty a náročnější díla a je dnes nejsledovanější médium v zemi. Je potřeba ji před politickými a obchodními zájmy chránit,“ uvedl Dvořák.