Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se příští týden přestěhuje do svého nového domu v Lánech

Až prezident Miloš Zeman 9. března předá prezidentský mandát svému nástupci Petru Pavlovi, bude muset opustit i lánský zámek. V Lánech ale zůstane, ve středočeské obci se mu zalíbilo natolik, že si tu s manželkou Ivanou nechali postavit nový dům. Bungalov, jak ho sám prezident nazývá už je hotový a připravený k nastěhování. To by mělo podle Zemanova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka proběhnout příští týden.

Domek typu bungalov se začal stavět v roce 2019 a od lánského zámku, který Miloš Zeman jako své sídlo využíval doteď, je vzdálen asi tři minuty jízdy autem. Sám prezident se již v minulosti nechal slyšet, že hodlá svůj nový domov vybavit především velkou knihovnou a houpacím křeslem.

“Pan prezident by byl rád, aby v bungalovu byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není,” potvrdil již dříve mluvčí Ovčáček. 

Jak Zeman prozradil v lednovém rozhovoru pro Blesk.cz, do domu musí přemístit všechny knihy, které za své funkční období dostal. O velké knihovně podle svých slov vždy snil. Bydlení v domě se zahradou pak označil jako náhradu rekondičního pobytu. „Domek je na pozemku, kde je několik smrčků, asi patnáct. Pod nimi je ježek. Domek je projektovaný tak, že jednou prosklenou stěnou vidím na ty smrčky, případně i na ježka, pokud tam zrovna je,“ popsal v minulosti dosluhující prezident.

„Budu mít určitou komplikaci. Budu muset jak z Hradu, tak z Lán odstranit knihy, které jsem dostal. Bojím se této práce, budou to bedny a bedny knih a dalších věcí, ale především těch knih,“ přiblížil v minulosti. Současně nedávno doplnil, že už vyklidil šuplík ve své pracovně, což však podle něj znamenalo zhruba jedno procento práce, která ho tehdy čekalo.