Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se sešel s premiérem Babišem, probírali kauzu Huawei

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí večer dorazil do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Společně se bavili o zahraniční politice, rozpočtu, nezávislosti justice i o kauze kolem zprávy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před Vánoci varoval před bezpečnostní hrozbou ze strany čínských firem Huawei a ZTE.

„Tam není co řešit. NÚKIB dal varování. Pan prezident mě informoval, že Huawei má v úmyslu v Čechách investovat. U nás, pokud vím, tak se NÚKIB chystá k otevření kybernetického centra, která má Huawei otevřít v Bruselu. Jsem přesvědčen, že na úrovni EU států bychom o tom měli mluvit, ale je jasné, že na základě varování NÚKIB musí všechny státní i soukromé orgány udělat audit a uvidíme, k jakým dospějí výsledkům,” prohlásil Babiš po jednání.

Vláda už v lednu nařídila státnímu i soukromému sektoru provést analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru. Prezident v souvislosti s kauzou Huawei už dříve uvedl, že s Babišem se bude chtít bavit i o zprávě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který před Vánoci vydal varování před bezpečnostní hrozbou ze strany čínských společností Huawei a ZTE.

Prezident v této souvislosti závěry úřadu zpochybnil a prohlásil, že Čína chystá odvetné kroky. Ani premiér ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o konkrétních krocích však informace nemají.