Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se v katedrále sv. Víta zúčastní mše k výročí konce války

Dnes večer v 18 hodin se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se uskuteční slavnostní mše k 75. výročí konce druhé světové války. Liturgie za mír vzpomene také oběti onemocnění koronavirem. Mše se zúčastní několik desítek pozvaných hostů včetně prezidenta Miloše Zemana, české generality a zástupců východní i západní fronty. Pro veřejnost je uzavřena, lidé ji mohou sledovat v přímém přenosu České televize.

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale může zúčastnit jen část z nich. Mezi šedesátkou hostů nebudou chybět přímí účastníci druhé světové války – veterán vzdušných sil na západě, pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Přítomen má být také náčelník generálního štábu armády ČR generál Aleš Opata.

Prezident Zeman se mše zúčastní s manželkou Ivanou, pozvání dostal od kardinála Duky. Výročí konce války si chce Zeman připomenout na Vítkově. Kvůli pandemii koronaviru bylo ovšem nutné posunout tradiční květnové jmenování generálů, možná až na říjen.

Konání bohoslužeb zatím stále podléhá restrikcím vlády zavedeným kvůli šíření koronaviru. Minulý týden vláda rozhodla, že od 11. května se bude moci na jednom místě setkat sto lidí najednou, což se týká i bohoslužeb. Dnešní mše ale dostala výjimku a může jí být přítomno 60 lidí, tedy pozvaných hostů a zástupců církve.