Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se v Lánech setkal se svým nástupcem Pavlem, společnou tiskovku odmítl

Na zámek v Lánech dnes přijel zvolený prezident Petr Pavel a zhruba hodinu jednal s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem. Šlo o jejich první setkání po volebním finále, ve kterém Pavel porazil Zemanova favorita Andreje Babiše. Pavel následně vystoupil na tiskové konferenci, kde uvedl, že tématem schůzky bylo zejména předávání úřadu, k němuž dojde začátkem března. Pavel Zemana požádal, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí. Zeman se společného vystoupení před novináři zúčastnit odmítl.

„Jsem rád, že se to jednání uskutečnilo, i když s jistým zpožděním, ale to nijak neubralo na věcnosti a vstřícnosti. Měl na srdci tři body. Vše jsme si probrali, měli jsme na některé věci různé názory, dokázali jsme si je kultivovaně říct a rozejít se,“ řekl po setkání zvolený prezident Petr Pavel. 

Zeman dopředu avizoval, že chce Pavlovi sdělit svůj pohled na „prezidentský úděl“. Podle Pavla chtěl Zeman hovořit o názorech na výsledek voleb či pravomoci přímo voleného prezidenta. „Viděl určité dilema, jestli být prezidentem, který má být pouze vykonavatelem toho, co navrhne parlament, nebo jestli je také hráčem, který může do procesu vnést něco svého,“ řekl Pavel. 

Pavel současného prezidenta zároveň pozval na svou inauguraci a také mu sdělil, že by se jeho žena Eva ráda sešla se současnou první dámou Ivanou Zemanovou. Nastínil také, kam povedou jeho první zahraniční cesty – do konce března nejspíš navštíví Slovensko, setká se také s polským prezidentem Andrzejem Dudou a německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.