Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se v únoru osobně zúčastní odloženého summitu V4 v Polsku

Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, který by se měl konat 9. a 10. února v Polsku. Do zahraničí vyjede hlava státu po více než roce. V Polsku se český prezident zároveň připojí na videokonferenční summit 17+1, na kterém budou země střední a východní Evropy jednat s Čínou. 

Setkání hlav států visegrádské čtyřky se mělo konat již na podzim, kvůli pandemii koronaviru ale bylo odloženo. Zeman účast přislíbil již na začátku prosince, kdy do Prahy přijel polský prezident Andrzej Duda.

Prezidenti V4 by se na visegrádském summitu měli zabývat otázkami koronavirové krize, řešit budou i ekonomické záležitosti visegrádské čtyřky, otázky klimatu nebo perspektivy V4 do budoucnosti.

Visegrádská čtyřka oslaví právě v únoru 30 let od svého vzniku. Na politické spolupráci se 15. února 1991 na setkání pořádaném v severomaďarském městě Visegrád dohodli tehdejší prezidenti Československa Václav Havel, premiéra Maďarska József Antall a prezident Polska Lech Walesa.

Čínský summit 17+1 se měl původně konat loni v dubnu. Zeman nejprve účast odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Summit ale byl nakonec kvůli situaci s koronavirem odložen.