Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se v úterý setká s premiérem Fialou k diskusi o situaci na Ukrajině

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý přijme předsedu vlády Petra Fialu (ODS). Pravidelná schůzka se uskuteční v 18:00 na zámku v Lánech. Podle mluvčího vlády Václava Smolky budou mluvit mimo jiné o situaci na Ukrajině. Probrat spolu mohou českou vojenskou a další pomoc Ukrajině, situaci ukrajinských uprchlíků nebo otázku dalších sankcí proti Rusku. 

Prezident se s premiérem potkávají pravidelně zhruba jednou za měsíc. Naposledy se setkání konalo na začátku března, politici tehdy mluvili především o ruské agresi na Ukrajině. Dá se očekávat, že vývoj války bude dominovat schůzce i v úterý večer. Tématem jednání může ale být také blížící se české předsednictví Evropské unii nebo znovuzvolení Fialy do čela občanských demokratů. 

Na posledním setkání spolu prezident s premiérem hovořili o vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT nebo o vydávání výjimek pro Čechy, kteří by chtěli bojovat na Ukrajině. Diskuse byla také o případném vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance (NATO) či Evropské unie. 

Minulý týden oba vrcholní představitelé státu společně odsoudili vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou. Podle prezidenta Miloše Zemana, premiéra Petra Fialy (ODS) i podle české diplomacie jde o válečný zločin, který musí být potrestán. „Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem,” uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Fialy svět nikdy nesmí zapomenout ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé.