Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se ve středu setká s předsedou ÚOHS Rafajem, vláda žádá jeho odvolaní

Prezident Miloš Zeman se ve středu na zámku v Lánech setká s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Vláda žádá prezidenta o jeho odvolání kvůli korupčním kauzám, které Rafajův úřad provázejí. Své stanovisko k vládnímu návrhu chce Zeman sdělit až po schůzce s Rafajem. 

Zeman bude s Rafajem mluvit o snaze vlády o jeho odvolání. Lídři koaličních stran se na tomto postupu shodli koncem července, podle zákona o odvolání rozhoduje po návrhu vlády prezident. Vysvětlit svůj postoj Zemanovi přijeli Babiš s Hamáčkem v úterý. Babiš řekl, že prezident jejich argumenty vyslechl a své stanovisko sdělí po setkání s Rafajem. Rafaj pro své odvolání důvod nevidí a možnost promluvit si s prezidentem vítá. 

Prezident se šéfa ÚOHS už jednou zastal loni na jaře, kdy na úřadě došlo k policejnímu zásahu kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Zeman tehdy řekl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti i s dalšími kauzami. V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby, záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta. Servery IHNED.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

Středeční schůzce prezidenta s Rafajem bude předcházet pravidelná večeře hlavy státu s premiérem. Podle Ovčáčka se uskuteční v pondělí v 18:30. Oba politici se scházejí přibližně jednou měsíčně.