Prezident Zeman si chce prohlédnout maďarskou jadernou elektrárnu od Rosatomu
Během letošní cesty do Maďarska si prezident Miloš Zeman chce osobně prohlédnout tamní jadernou elektrárnu Paks. Důvodem jsou současné úvahy o stamiliardovém tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. O obrovskou zakázku má pochopitelně zájem několik firem, Zeman je ale zastáncem tzv. maďarské cesty a chce se přesvědčit, jak spolupráce funguje v praxi.
Maďarsko totiž zadalo zakázku na stavbu dalších reaktorů ruské společnosti Rosatom bez výběrového řízení formou mezistátní dohody. Na stavbu dvou nových bloků elektrárny si navíc Budapešť půjčila od Moskvy deset miliard eur, které bude 21 let od spuštění prvního ze dvou bloků splácet.
O dostavbu Temelína už projevil kromě Rosatomu zájem také americký Westinghouse, francouzsko-japonské koncorsium Areva Mitsubishi Atmea, jihokorejská KHNP nebo čínská státní společnost China General Nuclear Power. Hodnota zakázky je rekordní – náklady na výstavbu jednoho bloku se pohybují kolem sta miliard korun.
Výběr dodavatele je pro Českou republiku závažné strategické rozhodnutí a zatím nepanuje mezi politickou reprezentací shoda. Zatímco prezident Zeman je zastáncem maďarské cesty, premiér Babiš po setkání s americkým ministrem Rickem Perrym, který lobboval za firmu Westinghouse prohlásil, že při investicích do jádra musí Česko vnímat svou geopolitickou orientaci a držet se západních partnerů. Po listopadovém setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem pak premiér svůj názor potvrdil s tím, že „neuvažujeme o podobné mezivládní dohodě, jakou má Maďarsko“. Babiše kvůli zakázce navštívil i jihokorejský prezident Mun Če-in.
O elektrárně Paks byla řeč i při Orbánově podzimní návštěvě Prahy. Maďarský premiér tehdy Zemanovi sdělil, že spolupráce s Ruskem ohledně dostavby dvou bloků není bez problémů. „Projekt je už dva roky ve skluzu, a to především proto, že hodně času zabralo jeho prosazování na evropské úrovni. Ruská strana není zvyklá, že je potřeba tyto projekty nějakým způsobem obhajovat a prosazovat vůči třetím subjektům, tj. vůči Bruselu,“ postěžoval si podle zápisu z jednání Orbán.