Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman a 17. listopad 2019

Prezident Zeman si pád komunismu připomněl 16. listopadu v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman si 30. výročí pádu komunismu připomněl o víkendu v Bratislavě. V sobotu položil věnec k pamětní desce na Univerzitě Komenského, která připomíná průvod studentů bratislavských škol ze 16. listopadu 1989. Studenti na této akci v tehdejším komunistickém Československu požadovali demokracii. Spolu se Zemanem si kulaté výročí revoluce připomněla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Během zmíněné akce asi 200 studentů požadovalo reformu školství, zlepšení svých sociálních podmínek a demokracii. Skandovali hesla jako například „Chceme svobodu“, „Chceme demokracii“ či „Chceme demokratické školství“. Vydali se k ministerstvu školství, kde své požadavky přednesli i členovi ústředního výboru Komunistické strany Slovenska Gejzovi Šlapkovi. Bezpečnostní složky tehdy proti studentům nezasáhly.

Prezident Zeman se v den výročí pražských událostí žádných oficiálních akcí neúčastnil. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman 17. listopad věnuje tiché vzpomínce. Připomněl, že prezident se listopadových událostí osobně zúčastnil. „Je to mnohem vzácnější než vzletná slova, velké projevy a halasné burácení, kterého budeme svědky,“ uvedl mluvčí k Zemanovu programu.

Naproti tomu slovenská prezidentka Čaputová v Praze uctila výročí 17. listopadu i v Praze. Na Národní třídě v úterý položila věnec a před přítomnými novináři zdůraznila důležitost občanské společnosti. „Demokracie nefunguje na autopilota. Když se lidé nebudou angažovat ve věcech veřejných, demokracie se může změnit v úplně jiný režim,” varovala.