Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman svědčil u soudu v kauze právníka Altnera a sporu o Lidový dům

Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil nové kolo sporu dědiců právníka Zdeňka Altnera se sociální demokracií ohledně odměny za zastupování při záchraně Lidového domu v Praze pro ČSSD. Jako svědka si soudkyně předvolala i prezidenta Miloše Zemana jakožto někdejšího předsedu strany, který vypovídal prostřednictvím videokonferenčního hovoru.

Osobně se k soudu dostavili také šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský (někdejší senátor za ČSSD) a expremiér Vladimír Špidla (tehdejší místopředseda ČSSD).

Soud se ke sporu musel vrátit poté, co Nejvyšší soud zrušil předchozí pravomocný verdikt. Zrušený rozsudek Altnerovi přiznával nárok na 18,5 milionu korun a také na smluvní pokutu 318 milionů, a to v souvislosti s právními službami, které Altner ČSSD poskytl ve sporu o její sídlo Lidový dům. Altner v mezičase zemřel a spor nyní vedou jeho děti Veronika a Patrik.

„Musím se přiznat, že na detaily si nevzpomínám. V mé paměti utkvělo jenom to, že jsme měli platit za úspěch advokáta v kauze Lidový dům,“ uvedl Zeman. Kontrakt, který v roce 1997 uzavřel s Altnerem, byl podle něj v pořádku. „Kdyby mi smlouva připadala nesrozumitelná, požádám o její přepracování. Ta smlouva byla naprosto srozumitelná. Teprve díky Altnerovi a jeho podání k Ústavnímu soudu jsme Lidový dům zachránili pro sociální demokracii,“ řekl. „K penále vůbec nemuselo dojít, kdyby moji nástupci v čele sociální demokracie smluvní částku doplatili,“ dodal. 

V jednací síni panovala vyostřená atmosféra a obě strany se uchylovaly k expresivním výrazům. Zatímco právník ČSSD označil některá tvrzení Altnerových potomků za „naprostou neurvalost“, Altnerova dcera Veronika prohlásila, že ČSSD „neměla koule“ k jednoznačnému vyjádření. Situaci pak dále vyostřil i Zeman, který se urážlivě vyjádřil k erudici právního zástupce ČSSD a nelichotivě se vyjádřil také ke svému nástupci v čele strany Špidlovi.