Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman svolá ustavující schůzi nové Sněmovny na 8. listopadu

Prezident Miloš Zeman svolá úvodní zasedání nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. Po schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem to dnes uvedl dosluhující předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), který chce na stejný den svolat také ustavující schůzi. Prezident tak opět využil pro stanovení termínu maximální možnou lhůtu, která činí třicet dní ode dne voleb. 

„Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky informoval předsedu Poslanecké sněmovny, že prezident republiky Miloš Zeman podle článku 34 odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, svolá zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na pondělí dne 8. listopadu 2021,“ oznámil tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Ustavující schůzi podle zákona svolává bývalý předseda sněmovny, pokud se stane poslancem. Vzhledem k tomu, že dosavadní předseda Radek Vondráček se do sněmovny dostal, svolá schůzi on. Řízení sněmovny pak předá novému vedení, které si poslanci zvolí.

Nová sněmovna v rámci ustavující schůze sestaví mandátový a imunitní výbor, schůze pokračuje volbou předsedy, stanovením počtu místopředsedů a jejich volbou. Na závěr poslanci zřídí výbory. Teprve po ukončení ustavující schůze podá nynější vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše demisi. Schůze i s přestávkami obvykle trvá několik jednacích dnů.

Zasedání dolní komory je stálé, zpravidla trvá po celé čtyřleté funkční období. Označuje celkovou činnost Sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze.