Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman je na třídenní návštěvě Olomouckého kraje, vydá se i na Praděd

V pondělí prezident Miloš Zeman zavítal do Olomouckého kraje. V odpoledních hodinách byla na programu návštěva Luboměře pod Strážnou. Tuto obec Zeman doslova okouzlil, když ve druhém kolem prezidentských voleb od místních obyvatel získal úctyhodných 90 % hlasů. V celém Olomouckém kraji pak s velkou převahou zvítězil nad Jiřím Drahošem se ziskem 59,2 % hlasů. I to byl důvod, proč Zeman opět zavítal na Olomoucko. Po vítězství ve volbách se nechal slyšet, že bude jezdit do těch krajů, jejichž občané mu ukázali nejvíce podpory. Za dobu jeho mandátu se jedná už o šestou návštěvu.

V úterý by se měl podívat do neziskovky Pontis sídlící na Šumpersku. Šéf neziskovky Miroslav Adámek si prezidentovu návštěvu pochvaluje. Zeman se netají tím, že k neziskovým organizacím příliš velkou důvěru nechová. Ředitel Pontisu si o to víc váží toho, že Zeman jeho pozvání přijal. U debaty budou přítomní i ředitelé Charity a Armády spásy.

Zeman dále plánuje navštívit Přerovsko, Šumpersko a poté Jeseník, konkrétně Mikulovice. Nevynechá ani čtyři setkání s občany. První se uskutečnilo hned v pondělí odpoledne v Kojetíně. Státní návštěva by měla oficiálně končit na Pradědu. Organizátoři se rozhodli uspořádat finální tiskovou konferenci právě na nejvyšším vrcholu Moravy a Slezska. Bude zajímavé sledovat, jak se vypořádají s četnými zákazy vjezdu a omezeným provozem kvůli ochraně přírody. Plán je takový, že zástupci médií nechají své automobily na Ovčárně, zatímco pracovníci CHKO a Horské služby převezou pana prezidenta.

Na vrcholu Pradědu pro prezidenta zdejší šéfkuchař připravil houbovou omáčku a palačinku s borůvkovým přelivem. V Olomouci se zase v hotelu dočká nakládaných tvarůžků s bylinkami.

Byť by se mohlo zdát, že prezidentova v pořadí už šestá návštěva může zevšednět, opak je pravdou. Hejtmanství v Olomouci vždy dělá maximum, aby nabitý prezidentův program proběhl v pořádku a načas. „Každá návštěva hlavy státu je prestižní událostí,“ zdůraznil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Po vlastní ose se bude během návštěvy Olomouckého kraje pohybovat Zemanova manželka a první dáma Ivana Zemanová. Mluvčí kraje Eva Knajblová uvedla, že „první dáma pojede například do střední školy sociálních služeb v Zábřehu, navštíví baziliku na Svatém Kopečku, dále dům pro seniory v Náměšti na Hané i Psí domov Pod křídly anděla v Žerotíně.“ Ivana Zemanová je známá svým sociálním cítěním a není neobvyklé, že má během návštěv krajů vlastní program. Často navštěvuje právě domovy pro seniory, dětské domovy nebo chráněné dílny.