Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman u příležitosti Dne vítězství jmenoval 19 generálu, Koudelku opět ne

Prezident Miloš Zeman v neděli na Pražském hradě u příležitosti Dne vítězství jmenoval 19 generálů z řad armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb. Podle očekávání opět (již posedmé) nejmenoval do generálské hodnosti. ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku.

Při ceremoniálu Zeman generálům pogratuloval ke jmenování a uvedl, že si důkladně prostudoval jejich životopisy. “A chtěl bych vyjádřit obdiv a úctu nad vašimi životními příběhy,” prohlásil. Mnozí podle něj sloužili v Afghánistánu, mnozí prošli nelehkou kariérou. “Jeden z vás má tak zajímavý životní příběh, že se mu podařilo vyřešit jak metanolovou aféru, tak zachránit jako policejní vyjednávač životy 30 lidí,” uvedl. Jeho slova se týkala ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Martina Baláže. 

Do hodnosti generálporučíka Zeman povýšil ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna a šéfa hasičů Vladimíra Vlčka. Generálmajory se stali první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch, ředitel Vězeňské služby Simon Michalidis a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Radek Horáček. Další muži získali hodnost brigádního generála.

V armádě se nové hodnosti dočkalo devět mužů. Zeman povýšil mimo jiné Petra Šnajdárka z ministerstva obrany, který se významně podílel na projektu tzv. Chytré karantény a kterého v říjnu 2020 ocenil medailí Za zásluhy.

Téměř tradičně prezident opět nepovýšil ředitele BIS plukovníka Michala Koudelku. Prezident se podle dřívějších informací na návrh na jmenování Koudelky generálem “ani nepodíval a roztrhal ho”. Zeman k tomu poznamenal, že návrh nechal skartovat, aby nebyl zneužit jeho podpis.