Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kubera a Zeman

Prezident Zeman udělí zesnulému předsedovi Senátu Kuberovi Řád Bílého lva

Prezident Miloš Zeman oznámil, že udělí zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Dlouholetý senátor a od roku 2018 také předseda horní komory zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let. Řád prezident Kuberovi udělí na podzim při oslavě státního svátku 28. října.

„Pan prezident udělí 28. října 2020 svému příteli Jaroslavu Kuberovi in memoriam Řád Bílého lva,“ potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ uvedl Zeman. Mluvčí dodal, že prezident počítá i s účastí na senátorově pohřbu.

Kubera ještě nedávno před novináři vyprávěl po schůzce tří nejvyšších ústavních činitelů na Hradě o svém i Zemanově zdraví. „Hrozně si pochvaloval, že jí hodně, on má fakt nízký tlak. Když dlouho sedí, tak se mu špatně vstává. Já mám zase vysoký, tak jsem mu říkal, že mu dám půlku tabletky, a bude to vyrovnané. Já si ji dělím, protože si dělám ordinátora sám, mně stačí půlka, jsem si řekl. Doktor to neví, pochopitelně,“ popisoval předseda Senátu.

K uctění památky zesnulého předsedy Senátu vláda na příští pondělí vyhlásila státní smutek. Státní vlajky na všech úřadech a veřejných budovách tak budou svěšeny na půl žerdi. Na dnešním zasedání věnoval kabinet Kuberovi minutu ticha.