Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělí zpěvačce Haně Zagorové státní vyznamenání in memoriam

Prezident Miloš Zeman chce letos udělit vyznamenání in memoriam zpěvačce Haně Zagorové. Populární umělkyně měla státní vyznamenání obdržet ještě před vypuknutím pandemie koronaviru v roce 2018. Tehdy jej odmítla převzít. Devítinásobná držitelka ocenění Zlatý slavík zemřela v srpnu ve věku 75 let. 

„Když jsme spolu o tom jednali a já jsem jí to navrhl před několika lety, tak tehdy paní Zagorová namítala, že je to zrovna v roce výročí, kdy Milouš Jakeš na Červeném Hrádku pronesl projev o hodné holce,“ vysvětlil Zeman. Zagorová v roce 1989 podepsala petici Několik vět, kterou vypracovala Charta 77. Jakeš pak o ní jako o jedné ze signatářů mluvil ve svém projevu z Červeného Hrádku.

Zagorová patřila už od druhé poloviny 60. let k nejvýraznějším postavám tuzemské popové scény. Uplatnila se nejen svým charakteristickým hlasem, ale také jako textařka, herečka a moderátorka. Zpěvačku dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem.

Letošní 28. říjen bude posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit. Již dříve avizoval, že vyslyší návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. V projevu při březnovém ceremoniálu předávání státních vyznamenání vyzdvihl Zelenského odvahu a statečnost při ruské invazi na Ukrajinu.