Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělil jedenáctou milost handicapovanému neplatiči alimentů

Postižený muž, kterému soud vyměřil rok odnětí svobody dostal od prezidenta Miloše Zemana milost, informoval mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. Muž byl odsouzen kvůli opakovanému zanedbávání povinné výživy na dítě. Pod milost se podepsal i předseda vlády Andrej Babiš, jak stanovuje Ústava.

Proces udělení milosti není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejdříve žádost projde ministerstvem spravedlnosti. Resort je zodpovědný za předkládání jen těch milostí, které vyhovují podmínkám, které určil sám prezident. Ty jsou následující: „pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí“.

Zemanův mluvčí poukázal na to, že se hlava státu tímto krokem určitě nestaví na stranu občanů, kteří odmítají platit alimenty. Matka nezletilého syna, kterého má s omilostněným mužem, má nadále právo požadovat výživné bez ohledu na udělení milosti.

Muž nedávno přišel o obě dolní končetiny kvůli tragické události. „Pan prezident tak umožnil omilostněnému adaptovat se na pro něj novou nepříznivou životní změnu, aniž by musel nastoupit výkon nepodmíněného trestu se všemi důsledky, které s sebou uvěznění pro odsouzené přináší,“ vysvětlil mluvčí.

Jedná se o jedenáctou milost, kterou Miloš Zeman udělil. Již v roce 2013 se nechal slyšet, že milosti hodlá striktně posuzovat a udělovat jen v případě humanitárních situací.

Nejvíce se dosud spekulovalo o omilostnění dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který si měl původně odpykávat doživotní trest. Loni v květnu jej Zeman osvobodil. Později ale prohlásil, že podobné omilostnění již neudělí.