Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělil milost muži, který zachránil tonoucí ženu

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví. Odsouzený zachránil život tonoucí ženě. Zeman se pro milost rozhodl, i když omilostněný nesplňuje podmínky, které prezident v minulosti stanovil, protože není ve vážném zdravotním stavu.

Prezident muži prominul podmíněný trest a zbytek trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, které mu byly uloženy. „Pan prezident přihlédl k tomu, že omilostněný muž do zmíněné události vedl řádný život, příkladně vykonával své povolání, a navíc svojí pohotovou reakcí a poskytnutím první pomoci zachránil život tonoucí ženě,“ informoval tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

„Pan prezident považoval za správné ocenit tento mimořádný a chvályhodný skutek, a proto svým rozhodnutím omilostněnému muži odsouzení i zahladil,“ dodal mluvčí. Návrh na milost Zemanovi předložila ministraně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). 

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Dnes omilostněný podle Ovčáčka závažné zdravotní problémy nemá. Je to už několikátý případ ze 17 udělených milostí.