Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělil milost nemocnému muži, odsouzenému za loupež a vyhrožování

Prezident republiky Miloš Zeman dnes udělil milost onkologicky nemocnému muži, odsouzenému za loupež a nebezpečné vyhrožování. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil, prezident mu nyní odpustil zbytek nepodmíněného trestu, uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pan prezident přihlédl k jeho celkovému nepříznivému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou léčbou onkologického onemocnění polykacích cest a řadou dalších chronických chorob, které jej ve svém souhrnu ohrožují na životě,“ informoval Ovčáček.

Návrh na milost Zemanovi předložila ministraně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), a to i přesto, že se muž v minulosti dopustil zvlášť závažného zločinu. „Pan prezident považoval za správné učinit toto milosrdné gesto i s vědomím toho, že omilostněný se před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti,“ doplnil prezidentův mluvčí. Udělená milost se nevztahuje na zákaz pobytu na území Prahy.

Miloš Zeman během svého úřadování na Pražském hradě doposud udělil 18 milostí, ačkoli před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Nejvíce kontroverzní milostí zůstává propuštění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Stanovené podmínky ale nesplnilo i několik dalších omilostněných.