Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělil milost vězni, který bojuje s rakovinou

Prezident Miloš Zeman podepsal milost pro vězně, který se ve výkonu trestu potýká s onkologickým onemocněním. Dotyčný byl odsouzen kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku. O Zemanově rozhodnutí informoval jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident milost udělil na základě návrhu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti,” uvedl k tomu mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Prezident při rozhodování o udělení milosti přihlédl kromě nemoci také k tomu, že muž do doby odsouzení vedl řádný a bezúhonný život. Hrad neočekává, že by propuštěný svou trestnou činnost opakoval, jelikož z veřejné funkce, ve které se dopustil pochybení již rezignoval. Zeman mu podle svých slov chce dopřát klid a sílu na boj se zákeřnou nemocí. Nevidí důvod k tomu, aby nemocný muž zůstával ve vězení a vykonával zbytek trestu, když mu bylo zjištěno život ohrožující onemocnění.

Celkem se jedná o desátou milost, kterou za svého úřadování prezident Zeman udělil. Jako prvnímu udělil v roce 2016 milost muži z Pelhřimovska, který onemocněl roztroušenou sklerózou. Ve stejném roce udělil milost dvěma ženám, přičemž u první z nich žádost napsal sám papež František, zatímco druhá žena trpěla vážnými zdravotními obtížemi. Velký rozruch ovšem vyvolalo loňské osvobození dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, kterého soud poslal za mříže na doživotí.

Jeho rozhodnutí udělit milost jsou častější, než by se dalo očekávat. Před pěti lety, tedy v době, kdy začal vykonávat svůj první prezidentský mandát totiž Zeman prohlašoval, že udělování milosti u něj nepřichází v úvahu, pokud se nebude jednat o případ vážné nemoci, kdy odsouzený bude mít stabilní domácí zázemí a nebude odsouzen za vážný trestný čin.