Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman: Únos Babišova syna je konspirace, vládu to neohrozí

V pondělí večer odvysílal zpravodajský web Seznam Zprávy rozhovor s Andrejem Babišem mladším, kterého reportéři Jiří Kubík a Sabina Slonková vypátrali ve Švýcarsku. Pětatřicetiletý Babiš junior, který je podle dostupných informací i vyjádření samotného premiéra duševně nemocný, v rozhovoru uvedl, že byl proti své vůli držen na poloostrově Krym. Reportáž vyvolala v Česku politické zemětřesení.

Prezident Zeman v úterý prostřednictvím mluvčího vzkázal, že se na kauzu plánuje premiéra Babiše zeptat osobně až příští týden na pravidelné schůzce na zámku v Lánech. Do té doby se k věci nechtěl více vyjadřovat. Vyhrocená politická situace si ale nakonec vyžádala vyjádření hlavy státu, a tak prezident svolil k mimořádnému rozhovoru pro televizi Nova.

„Nečekejte ode mne, že budu reagovat jako detektiv amatér a ptát se, jak je možné, že syn z prvního manželství je údajně unášen na Krym – mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace,“ uvedl Zeman. Prezident nevěří tomu, že by taková událost mohla ohrozit vládu. „To by se muselo stát, že by některému politikovi selhaly nervy,“ řekl prezident. „Mohu pouze Andreji Babišovi doporučit, aby mu nervy neselhaly,“ dodal.

Žhavé informace médií označil Zeman za „možná i dezinformace“. Lidé by si podle Zemana měli před utvořením svého názoru na věc nejprve zjistit fakta a „zeptat se i Andreje Babiše, co si tom myslí“. Právě z těchto důvodů Zeman uzavřel, že se nebude k této záležitosti dále vyjadřovat. „Na rozdíl od těch Jurečků a dalších, kteří plácají nesmysly,“ dodal prezident s odkazem na místopředsedu KDU-ČSL, který hned v pondělí veřejně vyzýval premiéra Babiše k demisi.

Odstoupení předsedy vlády požaduje i několik tisíc občanů, kteří už svolali na čtvrtek 15. 11. demonstraci na Malostranské náměstí v Praze. Akci s názvem „Požadujeme demisi Andreje Babiše“ pořádá skupina AUVA, zatím na facebooku potvrdilo svou účast přes 10.000 lidí, dalších 50 tisíc projevilo o událost zájem. Čísla ale raketově rostou. Podobná shromáždění se pravděpodobně uskuteční i mimo hlavní město.

Prezident Zeman v rozhovoru prohlásil, že je k narychlo svolávaným demonstracím skeptický. „No a jestli teď ti Jurečkové a další organizují nějaké demonstrace, aniž by se ve skutečnosti vědělo, o co jde, no tak to je jenom znak jisté politické ubohosti,“ zaútočil prezident na politiky.