Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k uctění památky Masarykova úmrtí

Prezident Miloš Zeman v sobotu v Lánech zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Pietní akce se společně se Zemanem zúčastnili také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, pražský arcibiskup Jan Graubner a středočeská hejtmanka Petra Pecková. Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září 1937 právě v Lánech. 

Zeman se Schwarzenbergem s ohledem na svá pohybová omezení zažehli oheň vsedě z vozíků. Všichni při tom zpívali oblíbenou píseň prvního prezidenta Ach synku, synku. Akci si nenechaly ujít davy lidí včetně rodin s malými dětmi, přihlížející ohniště zcela obklopili.

Zapálení vatry předcházel pietní akt u Masarykova hrobu na lánském hřbitově. Kolem Masarykova hrobu stáli během pietního aktu čtyři mladí dobrovolní hasiči s hořícími loučemi.

Arcibiskup Graubner připomněl, že Masaryk zastával heslo „nebát se, nelhat a nekrást“ a poděkoval místním za to, že udržují jeho památku. Na známé heslo prvního prezidenta poukázal i Schwarzenberg, podle něj se bohužel zúžilo na „nebát se krást“. To se však podle Schwarzenberga v poslední době napravilo přijetím ukrajinských uprchlíků, lidé tak podle něj převzali Masarykův odkaz.

Tradice zapalování Masarykovy vatry začala v roce 1935, kdy lánští dobrovolní hasiči navrhli, aby na počest Masarykových 85. narozenin po celé republice zazněly v 19:00 hasičské trubky a na tento signál ve všech obcích, kde fungují hasičské sbory, vzplály připravené Masarykovy vatry.