Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v úterý přijme na Pražském hradě srbského prezidenta Vučiće

Do České republiky příští týden zavítá srbský prezident Aleksandar Vučić. V úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zeman, v plánu je bilaterální jednání obou hlav států a státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie koronaviru. 

„Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd,“ informoval tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. 

Předmětem jednání bude otázka budoucího rozšiřování Evropské unie a související situace v regionu západního Balkánu. Dá se tak očekávat, že zazní i otázka uznání Kosova. Zeman při své návštěvě Bělehradu v roce 2019 řekl, že by Česko mělo uznání nezávislého Kosova vzít zpět. 

„Uznání nezávislého Kosova stále považuji za chybu, a jak jsem zmínil v Bělehradě v září 2019, diskutoval jsem o této otázce s nejvyššími ústavními činiteli své země. Oni však můj názor nesdílejí, a jelikož žijeme v demokracii, musím respektovat jejich většinový názor“ řekl Zeman minulý týden srbskému magazínu CorD Magazine. 

„Samozřejmě se dotkneme problému globální pandemie koronaviru. V této souvislosti bych si rád vyslechl srbské zkušenosti s úspěšným očkovacím programem,“ dodal prezident.