Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman ve Sněmovně podpořil návrh rozpočtu, kritizoval plýtvání

Prezident Miloš Zeman vystoupil ve Sněmovně k návrhu státního rozpočtu. Poslancům řekl, že státní rozpočet je nejdůležitější zákon roku a že se problematikou rozpočtu zabývá už 28 let. Návrh rozpočtu podpořil, byť vyjádřil některé výhrady týkající se investic a plýtvání, které podle prezidenta pokračuje.

Ve svém vystoupení u řečnického pultíku prezident řekl, že výší plánovaných investic není zcela nadšen, situace se však podle něho ve srovnání s minulostí zlepšila. „Pokud jde o plýtvání, nadšen nejsem, to pokračuje,“ uvedl. Poté zmínil, kde podle něj dochází k největším a zbytečným ztrátám peněz z rozpočtu.

Jako dlouhodobý kritik umělé podpory obnovitelných zdrojů poukázal na to, že Česko vydává ročně na dotace obnovitelným zdrojům energie přes 40 miliard korun. „Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku,“ spočítal vystudovaný ekonom Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace “legitimně” omezit.

Dále se prezident s odvoláním na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu opřel do tří informačních systémů, za něž podle něho vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí 1,3 miliardy korun a ani jeden z nich nefunguje. Digitalizace veřejné správy by se měla provádět profesionálně, ne způsobem, který připomíná tunelování, uvedl.

Terčem Zemanových výtek se stala také tzv. inkluze ve školách. Prezident zapochyboval o tom, že jde o investici do lidí. Uvedl, že krajům naopak chybí čtyři miliardy korun na opravy silnic a peníze určené na inkluzi by zde občané ocenili více. „Pokud někoho napadne zrušit výdaje na inkluzi, mám pocit, že by se to vyplatilo,“ zdůraznil Zeman.

Nakonec ale prezident ze Sněmovny odcházel v dobrém rozpoložení. „Jsem spokojen, zejména jak premiér Babiš zvládl ministry, kteří samozřejmě chtějí víc a víc. A nakonec ministři neplakali, ale také se radostně neusmívali. Takže je to taková pohoda,“ zhodnotil Zeman.