Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyjádřil soustrast rodinám horníků z dolu ČSM na Karvinsku

Prezident Miloš Zeman dnes vyjádřil soustrast rodinám obětí důlního neštěstí na dole ČSM na Karvinsku. Čtvrteční výbuch si vyžádal třináct mrtvých horníků a několik raněných. Jedná se o druhou největší důlní tragédii od roku 1990.

K výbuchu metanu došlo ve čtvrtek po sedmnácté hodině v černouhelném Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku v hloubce okolo 800 metrů. Vlastník dolu, společnost OKD v pátek ráno po skončení pátracích akcí potvrdila, že si exploze vyžádala 13 obětí. Podle odborníků mohl výbuch způsobit například zkrat na elektrickém vedení. Únik metanu pak mohl být tak rychlý, že ho před vzplanutím nezachytila bezpečnostní čidla. Příčiny neštěstí zjišťuje vyšetřovací komise.

„V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,“ uvedl prezident republiky prostřednictvím svého mluvčího. Na místo neštěstí dorazili premiéři Česka i Polska.

Na památku 13 obětí se v sobotu v pravé poledne rozezní po celém Česku sirény. „Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem a ředitelem HZS Drahoslavem Rybou se zítra rozezní sirény na památku obětí včerejšího výbuchu v Dole ČSM. Myslím na jejich blízké a přeji jim sílu, aby překonali tragickou ztrátu,“ informoval prostřednictvím twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).