Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyjádřil soustrast rodinám obětí střeleckých útoků v USA

Prezident Miloš Zeman dnes kondoloval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi kvůli víkendovým střelbám v Texasu a Ohiu. Střelci na dvou místech zabili v noci na neděli 29 lidí a dalších pět desítek zranili. Střelba v nákupním centru v texaském El Pasu patří k nejhorším případům v novodobé americké historii.

Zeman v kondolenčním dopise vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých i všem občanům USA, informoval Pražský hrad v tiskové zprávě. Šlo podle něj o další masovou vraždu, která úplně zbytečně vzala další lidské životy.

„V obou případech šlo o brutální střelbu, která není ničím jiným než další masovou vraždou, jež úplně zbytečně vzala další lidské životy. Věřím a doufám, že lid Spojených států amerických a Vy jako jeho reprezentant budete i nadále bojovat za lepší a bezpečnější Ameriku, kde takové ohavné a zoufalé činy nemají místo,“ napsal Zeman Trumpovi.

Soustrast rodinám obětí vyjádřil v neděli na twitterovém účtu i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi některého z incidentů byli Češi.

Solidaritu americkému lidu a soustrast pozůstalým vyjádřili i německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin či izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Na twitteru kondolovali i další evropští lídři.