Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vysvětlil, proč někteří nedostali pozvánku na Hrad

Na oslavy státního svátku na Pražském hradě 28. října nedostali pozvánku někteří poslanci, hejtmani či rektoři, kteří jsou vůči Zemanovi kritičtí, nebo při volbách prezidenta podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podle prezidenta Miloše Zemana nebyli pozváni jen ti, kteří veřejně pozvání odmítli.

„Nejsou, jak se někteří domnívají, zváni všichni poslanci a všichni senátoři. Vzhledem k tomu, že se zvou i velvyslanci a další osobnosti, tak by se do Vladislavského sálu vůbec nevešli,“ uvedl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. „A je obecná pravda, že nezveme pouze ty lidi, a je jich celkem málo, kteří veřejně pozvání odmítli. Když někoho pozvete, a on vám nepřijde, tak už ho podruhé nezvete,“ doplnil.

Ze dvou set poslanců nebylo podle ankety České televize mezi zákonodárci pozváno devět. Poslanecká sněmovna již kvůli tomu poslala na Hrad dopis, uvedl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). V dopise žádá o zjednání nápravy. Zeman v rozhovoru označil kritiku ze strany zákonodárců za politickou exhibici. Je nicméně pravdou, že prezidentská kancelář už v roce 2014 během prvního Zemanova mandátu nepozvala na oslavy 28. října některé rektory, se kterými měl v minulosti spory.

Do Vladislavského sálu na slavnostní udílení státních vyznamenání a Zemanův projev pozval Hrad stovky hostů, na následnou recepci do Španělského sálu má přijít až 3000 lidí, sdělil v úterý mluvčí Ovčáček novinářům. Řekl také, že neuvede seznam těch, kteří nebyli pozváni. „Chci zdůraznit, že jich je opravdu minimální počet, možná by se vešli do většího výtahu. Z naší strany jde o určité vyjádření laskavosti. Nechceme těmto lidem způsobovat zbytečné dilema při vědomí, že už takřka šest let úkorně prožívají fakt, že občané České republiky dvakrát ve svobodných a demokratických volbách zvolili prezidentem Miloše Zemana,“ dodal.