Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyzval k podpoře Polska a Maďarska ve sporu s Evropskou komisí

Po včerejším setkání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou prohlásil prezident Miloše Zeman, že země Visegrádské čtyřky by měly být jednotné při podpoře Polska a Maďarska v jejich sporu s Evropskou komisí o unijní rozpočet. Duda podle českého prezidenta řekl, že na půdě Evropské rady pod německým předsednictvím se může dospět ke kompromisu, který by uspokojil polské i maďarské zájmy. 

Polsko a Maďarsko hrozí vetovat rozpočet EU na příští rok kvůli podmíněnosti čerpání unijních peněz dodržováním zásad právního státu. Obě země považují takovou podmínku Evropské komise za nepřípustnou.

Prezident Zeman na společné tiskové konferenci po skončení jednání uvedl, že si velice váží hodnot zemí V4. Považuje za nutné, aby se projevovaly i ve složitých dobách. Visegrádská skupina podle něj tím, že byla jednotná, dosáhla úspěchu v odporu k rozmísťování imigrantů. „Dnes bychom měli být stejně jednotní v podpoře Polska, ale i Maďarska ve věci sporu s Evropskou komisí,“ řekl český prezident. 

Zeman zopakoval, že Evropskou komisi považuje za úřednický orgán, ale ne za evropskou vládu, kterou je podle něj Evropská rada. „Vítám informaci pana prezidenta Dudy, podle níž na půdě Evropské rady a pod německým předsednictvím může dojít ke kompromisu, který by uspokojil zájmy jak polské, tak maďarské strany,“ dodal Zeman.