Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zahájí 16. prosince dovolenou, svátky stráví na zámku v Lánech

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil vánoční program hlavy státu. Zeman zahájí dovolenou 16. prosince a pracovní volno potrvá až do konce roku. Tradičně o druhém svátku vánočním přednese své vánoční poselství, na leden pak prezident plánuje novoroční oběd s premiérem Andrejem Babišem a charitativní ples.

„Pan prezident bude mít dovolenou od 16. prosince, v Lánech. Nezbytné povinnosti ale bude plnit i v této době,“ uvedl mluvčí. Zvyk pronášení novoročních projevů Zeman přesunul na 26. prosince. K divákům v tento den promluví i letos, a to hodinu po poledni. Na Nový rok plánuje, stejně jako letos, projev přednést předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve oznámil, že se 5. ledna s prezidentem potká na tradičním novoročním obědě, což potvrdil i mluvčí Ovčáček. Zda se prezident na novoročním obědě sejde v lednu i s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) mluvčí zatím nesdělil s tím, že prezidentův program ještě není uzavřen.

Charitativní ples prezident vždy pořádá se svou manželkou Ivanou. Výtěžek z jeho konání prezidentský pár dělí mezi Nadační fond Ivany Zemanové a Nadační fond prezidenta republiky Miloše Zemana. Prezident ze svého fondu v posledních letech podporuje Fond ohrožených dětí, takzvané klokánky. Vstupenka do Španělského sálu letos v lednu stála 10 000 korun, pozvaných hostů bylo kolem tisícovky.